Парацетамол для дітей і дорослих (таблетки, сироп, свічки)

Парацетамол

Парацетамол – широко поширений ненаркотичний анальгетик з групи нестероїдних протизапальних засобів, що чинить жарознижувальну, знеболювальну та протизапальну дію (слабке). Застосовується для лікування дорослих і дітей у складі комплексної терапії простудних захворювань. Ефективно знижує температуру і усуває больовий синдром. Крім цього, добре справляється з головного, зубного, менструального болю, симптомами невралгії.

Основна перевага препарату – низька токсичність. За визначенням ВООЗ, він вважається одним з найбільш безпечних та ефективних лікарських засобів і широко застосовується для лікування дітей. У той же час, медики попереджають, що тривалий прийом препарату може негативно позначитися на функціонуванні печінки і нирок. Розповімо докладніше про особливості даного лікарського засобу та інструкції щодо його застосування для дітей і дорослих.

Опис препарату та його фармакологічна дія

Описание Парацетамола и его фармакологическое действиеОсновна діюча речовина препарату – парацетамол (пара-ацетаминофенол). Таблетки плоскоциліндричної форми з рискою та фаскою, білого кольору містить 0,2 г парацетамолу. Терапевтична дія препарату базується на пригніченні синтезу хімічних сполук, що відповідають за розвиток запалення і сприяють підвищенню температури і розвитку больового синдрому. Результатом його впливу на нейрони ЦНС є знеболюючий і протизапальний ефект. Препарат, на відміну від інших протизапальних засобів не має сильного подразнюючої дії на слизову шлунка.

При прийомі внутрішньо Парацетамол всмоктується досить швидко, найвищий вміст його в крові відмічається через 30 хвилин, а максимальний ефект від застосування спостерігається через 1-1,5 після прийому. Діюча речовина розщеплюється в печінці, утворюючи в якості проміжних продуктів обміну метаболіти. Деякі з них володіють підвищеною токсичністю. Ця особливість обмежує застосування препарату при захворюваннях крові і печінки. Препарат виводиться з організму з сечею, тому при порушенні функції нирок, використовувати Парацетамол небажано.

ЖаропонижающееАнальгетик має виражену жарознижуючу дію, тому він широко застосовується для зниження температури і купірування больового синдрому, не пов'язаного з запальним процесом (головний, зубний біль). Щодо болю, поява яких провокує виражений запальний процес, Парацетамол не ефективний (суглобові, м'язові болі, травми і удари).

Анальгетик випускається в різних лікарських формах, тому при необхідності отримати лікувальний ефект у максимально короткий термін, можна скористатися препаратом у формі сиропу, суспензії або супозиторія.

Форми випуску (таблетки, сироп, свічки, суспензія)

Парацетамол – один з найпоширеніших і доступних препаратів у світі, він проводиться в наступних формах:

  • Таблетки (парацетамол 200, 325, 500 мг)
  • Капсули, вкриті оболонкою (парацетамол 325, 500 мг)
  • Таблетки шипучі, призначені для виготовлення розчину (парацетамол 500мг)
  • Розчин для ін'єкцій
  • Парацетамол сироп дитячий
  • Парацетамол суспензія для дітей і дорослих
  • Ректальні свічки з парацетамолом для дітей і дорослих з вмістом діючої речовини від 50 мг (для дітей) до 500 мг (для дорослих).

Аналоги

У Парацетамолу існує безліч аналогів, що містять одне і те ж речовина. Випускаються вони безліччю фармацевтичних компаній під різними торговими марками. Наведемо тут лише деякі аналоги Парацетамолу:Аналоги Парацетамола

  • Ацетофен
  • Аминадол
  • Аминофен
  • Апамид
  • Апанол
  • Биоцетамол
  • Валадол
  • Валорин
  • Деминофен
  • Доламин
  • Метамол
  • Миалгин
  • Парамол
  • Панадол юніор
  • Пириназин
  • Темпрамол
  • Фебридол
  • Хемцетафен
  • Целифен
  • Ефералган

Всі ці різновиди лікарських засобів об'єднані однією діючою речовиною – парацетамолом і інструкція із застосування всіх цих препаратів однакова. Далі в статті ми будемо використовувати загальна назва Парацетамол, не наводячи конкретних комерційних назв, даних виробниками для позначення аналогів даного лікарського засобу.

Показання до застосування

Показания к применению ПарацетамолаВсі лікарські форми препарату призначені для надання аналогічного лікувального ефекту і мають одні і ті ж показання до використання.

Препарат застосовують при підвищенні температури тіла до 37-39°С і больовому симптом, що супроводжують захворювання інфекційного та запального характеру. Інструкція із застосування Парацетамолу вказує, що даний засіб ефективний для усунення болю різного походження (головний, зубний, при невралгії, міалгії, артралгії, альгодисменореї). У педіатрії препарат, крім основного призначення, може використовуватися для зняття болю в яснах при прорізуванні зубів у малюків.

Слід пам'ятати, що анальгетик тільки усуває тяжкі симптоми, але саму причину патологічного стану не лікує. Тому його використовують у складі комплексної терапії при лікуванні основного захворювання.

Інструкція по застосуванню

Инструкция по применению таблетокЯк потрібно приймати Парацетамол? Таблетки приймають внутрішньо в цілому вигляді або, розламуючи навпіл, і запивають великою кількістю води (не менше 150 мл). Препарат п'ють 2-4 рази на день, часовий проміжок між прийомами повинен бути мінімум 4 години. Краще всього приймати ліки через рівні проміжки часу, це допоможе уникнути загострення больового синдрому і небажаних стрибків температури. Разова доза для дорослих становить від 200 до 1000 мг, добова доза не повинна перевищувати 4-х грам.

Пацієнтам, страждаючим порушеннями функції нирок, препарат призначають у мінімальній дозі. Разова доза – 250 мг, добова – 1500мг, інтервал між прийомами повинен бути збільшений до 8 годин. Таблетки Парацетамолу призначаються тільки для дорослих і дітей старше 12 років, що мають масу тіла менше 50 кг

Сироп або суспензія Парацетамолу призначена для дітей. Перед застосуванням їх необхідно ретельно збовтати, відміряти необхідну кількість препарату мірною ложкою і після прийому запити великою кількістю води. Сироп можна розводити водою, це полегшить прийом, суспензію розчиняти у воді не рекомендується.

Самий швидкий терапевтичний результат досягається після прийому сиропу або суспензії. Тому, якщо хворий потребує термінового жаропонижающем і болезаспокійливому ефекті, слід приймати препарат саме в такій формі. Таблетки Парацетамолу надають лікувальну дію пізніше – через 20-30 хвилин.

Прием лекарств после едыВсі лікарські форми Парацетамолу слід приймати через 1-2 години після їжі. Якщо пити препарат на голодний шлунок, можна спровокувати небажані побічні ефекти з боку травного тракту.

Максимальна тривалість застосування препарату не повинна перевищувати 3-х днів. Якщо виникає необхідність у більш тривалому курсі лікування, робити це потрібно після консультації з лікарем.

Супозиторії Парацетамолу вводять в пряму кишку, необхідну дозу і схему лікування підбирає лікар. Препарат використовують у міру необхідності від 1 до 4-х разів на добу, проміжний інтервал повинен становити 4 години. Максимальна доза для дорослих становить до 4000 мг на добу. Парацетамол свічки призначають у тих випадках, коли прийом препарату всередину небажаний, або при лікуванні маленьких дітей, які відмовляються проковтнути ліки у вигляді суспензії або сиропу.

Ефект від застосування свічок настає набагато швидше, ніж при прийомі таблеток. Без консультації лікаря заборонено використовувати ректальні супозиторії для зниження температури довше 3-х днів, для усунення болю – довше 5 днів.

Парацетамол для дітей

Парацетамол для детейПарацетамол дітям призначають у вигляді сиропу, суспензії або ректальних свічок. Дитячі форми препарату відрізняються більш низьким вмістом активної речовини. Суспензію або сироп відмірюють мірною ложкою. Після того, як дитина проковтнув ліки ,йому дають випити достатню кількість води. Застосовують ліки по мірі необхідності (3-4 рази на добу), намагаючись дотримуватися рівні часові проміжки між прийомами. Ліки слід давати малюкам через 1 годину після їжі.

Препарат у вигляді свічок обережно вводять у задній прохід, поклавши малюка на животик і злегка піднявши сідниці. Педіатри радять застосовувати дитячі форми препарату в певному порядку, залежно від стану дитини. Якщо у малюка температура різко підвищилася до 38°С, краще всього скористатися ректальними свічками. У тих випадках, коли температура піднімається вище 38°С, рекомендується відразу давати суспензію. Максимально дозволена тривалість лікування дитячим Парацетамолом без консультації лікаря не повинна перевищувати 3-5 днів.

Анальгетик дозволений до застосування у дітей, починаючи з трьохмісячного віку, він є одним з найбільш безпечних знеболювальних та жарознижувальних засобів. Але це не означає, що його можна приймати безконтрольно, необхідно точно дотримуватися дозування і часовий інтервал між прийомами.

Багатьох батьків цікавить, скільки дати Парацетамолу дитині, щоб не викликати небажаних ускладнень і побічних реакцій. При лікуванні дітей необхідну дозу препарату повинен визначити педіатр, вона залежить від маси тіла і віку малюка. Наведемо разові дози препарату для дітей різного віку:

  • До 3-х місяців – не більше 10 мг на 1 кг маси тіла
  • Від 3-х до 12 місяців – 60-120мг
  • Від 1 до 5 років – 120-250мг
  • Від 6 до 12 років – 250-500мг

У цьому списку перераховані разові дози препарату, мається на увазі, що приймати їх потрібно від 2-х до 4-х разів на день, залежно від стану дитини. У будь-якому разі не слід займатися самолікуванням і при підвищенні температури і зміні самопочуття малюка, слід терміново звернутися до педіатра. Лікар професійно призначить необхідне дозування і визначить тривалість лікування.

Парацетамол при вагітності

БеременностьПід час виношування дитини Парацетамол призначають з обережністю, так як медичними дослідженнями встановлено, що використання препарату у другій половині вагітності підвищує ризик розвитку у майбутньої дитини різних респіраторних порушень, алергії і астми. При необхідності лікар повинен призначити препарат у безпечних дозах і в індивідуальному порядку, з урахуванням стану жінки.

Парацетамол при вагітності здатний проникати через плацентарний бар'єр і виділятися з грудним молоком, тому не виключено деяке токсична дія речовини на плід. Якщо існує необхідність у застосуванні препарату під час вагітності або грудного вигодовування, лікар повинен враховувати потенційний ризик для плода і контролювати процес лікування.

Протипоказання

Парацетамол не слід призначати при наявності наступних патологічних станів:

  • Підвищена чутливість до компонентів препарату
  • Непереносимість аспірину або інших НПЗЗ
  • Ураження нирок (тяжка ниркова недостатність)
  • Запальні захворювання ШКТ
  • Захворювання печінки
  • Вагітність (3 триместр)
  • Хронічний алкоголізм

Не можна призначати парацетамол, якщо у хворого відкрилося шлунково — кишкова кровотеча, або пацієнт переніс операцію з аортокоронарного шунтування. Крім цього, препарат не призначають новонародженим дітям віком до 1 місяця.

Прием лекарства при диабетеЗ особливою обережністю і під контролем лікаря застосовують Парацетамол у пацієнтів, що страждають цукровим діабетом, нирковою та печінковою недостатністю, вірусним гепатитом, алкогольним ураженням печінки.

Пацієнт повинен перебувати під наглядом спеціаліста при одночасному прийомі Парацетамолу і глюкокортикостероїдів або антикоагулянтів (варфарину). Передозування парацетамолу може призвести до тяжких уражень печінки, тому фахівці намагаються призначати мінімально ефективну дозу препарату і прийом його короткими курсами.

Є дані, що тривалий прийом препарату значно збільшує ризик розвитку нефропатії, що веде до важкої ниркової недостатності. Безконтрольний прийом лікарського засобу може стати причиною шлунково-кишкових кровотеч, що загрожують життю. Особливо небезпечно поєднувати прийом препарату з алкоголем, це може закінчитися токсичним ураженням печінки.

Побічні дії

При точному дотриманні інструкції із застосування, побічні ефекти від прийому препарату виникають рідко. Їх поява пояснюють підвищеною чутливістю або наявністю супутніх захворювань. При лікуванні Парацетамолом можливий розвиток таких небажаних явищ:

  • З боку серцево — судинної системи можливе порушення серцевої провідності.
  • Побочные эффекты со стороны пищеварительной сисетмыЗ боку травного тракту – виникнення дисфункцій печінки, симптоми диспепсії.
  • З боку органів кровотворення – розвиток анемії, зміни показників крові.
  • З боку сечовидільної системи – порушення функціонування нирок, симптоми нефриту.
  • З боку імунної системи – виникнення алергічних реакцій.

Парацетамол призначають з обережністю при спільному застосуванні з іншими препаратами, так як можливий токсичний ефект, викликаний їх взаємодією. Особливо небезпечно поєднувати прийом Парацетамолу з Анальгіном. Така комбінація може спровокувати серйозні ускладнення: стійке зниження температури тіла нижче норми (гіпотермії), стан колапсу, анафілактичний шок. Якщо дія Парацетамолу недостатньо ефективно, рекомендується скористатися іншим протизапальним препаратом (Ібупрофен, Нурофен, Найз).

Парацетамол при правильному застосуванні безпечний, але якщо виникла необхідність у застосуванні протизапальної або жарознижуючий засіб, рекомендується не займатися самолікуванням, а звернутися за консультацією до лікаря.

Відгуки по застосуванню препарату Парацетамол

Відгук №1

Парацетамол постійно тримаю в домашній аптечці, він мене виручає при будь-яких недугах. При простудних захворюваннях він швидко позбавляє від головного болю і температури, добре знімає зубний біль. Діє швидко, вже через кілька хвилин після прийому стан поліпшується, температура спадає, біль відступає.

Пробувала лікуватися різними лікарськими формами. Мені більше подобається суспензія, її легко ковтати і лікувальний ефект настає набагато швидше, ніж від прийому звичайних таблеток. Ще подобається Парацетамол 325, випускається він в капсулах, їх легко ковтати і діє препарат швидко. Так що для мене це засіб просто незамінне.

Лариса

Відгук №2

Парацетамолом користуємося постійно. Дочка у мене народилася слабенькою і в ранньому дитинстві часто хворіла простудними захворюваннями, з високою температурою, кашлем, соплями, головними болями. Виручав цей препарат. Чула, що багато хто побоюється його давати дітям, але при правильному застосуванні та дозуванні, шкоди від нього немає.

Призначення завжди робив лікар, схему лікування ми строго дотримувалися, і ніколи ніяких побічних ефектів не було. Випускається препарат у різних формах, що дуже зручно. Для дитини я купувала Парацетамол у вигляді сиропу або суспензії, донька брала його без капризів.

Ольга

Відгук №3

У мене Парацетамол завжди з собою, я часто перебуваю в дорозі, робота пов'язана з роз'їздами і цей препарат постійно є в автомобільній аптечці. Він мене багато разів виручав. Приймаю його при головному та зубному болю, при застуді.

Добре збиває температуру, швидко покращує самопочуття і на відміну від аспірину не чинить шкідливої дії на шлунок. Коштує зовсім недорого і продається в будь-якій аптеці.

Ігор